Lilávadzsra Dr. Pressing Lajos előadásai a Hamvas Béla Alapítványban

Hamvas Béla és a védánta

A védánta, az indiai szellemiséget leginkább meghatározó spirituális hagyomány Hamvas Béla munkásságára is nagy hatással volt. A Hamvas Béla körben, 2018 június 1-én elhangzott előadás bemutatja, hogyan jelennek meg a védánta alapját képező Upanisadok tanai Hamvas életművében, és hogyan gondolja tovább ezeket a tanításokat Hamvas az európai misztikus bölcselet tükrében. A védánta történetének és alapfogalmainak vázlatos ismertetése után az előadás elmélyed e tanok részleteiben. A fejtegetés hangsúlyosan foglalkozik azzal a nyugati ember számára meghökkentő tézissel, amely a világot úgy, ahogy van, káprázatnak tekinti.

Hamvas Béla és a jóga

Hamvas Béla munkásságának számos fazettája közül a legnagyobb hatást az emberekre kétségkívül látnoki képességei révén gyakorolta. Egy magasabb valóság és nemesebb emberi természet látomását mutatta fel egy szakadék felé rohanó, elvakult korban, majd a szellemi elsivárosodás időszakában. Új nyelvet teremtett, hogy a 20. század számára hozzáférhetővé tegye az emberiség ősi hagyományainak közös magvát. Spirituális gondolkodását meghatározó módon befolyásolta az indiai védikus bölcselet, mely megértésének vázát képezte. E bölcselet egyik kései, de gyökereit tekintve a történelem előtti időkbe visszanyúló termése a jóga filozófiai és gyakorlati rendszere, melyről Hamvas több helyütt is a legnagyobb elismeréssel ír:

„Minden kultusz annyi, hogy a dolgokat teljes valóságukban kifejti, a bennük levő lappangó lehetőséget kiemeli; művelni annyi, mint gazdaggá és virágzóvá, széppé és igazivá tenni, vagyis visszavinni abba a körbe, amelyben eredetileg voltak. Az ember művelése is az, hogy az embert eredeti helyén, egész szépségében, gazdagságában, igazságában újra megvalósítsa. Ez a művelés a jóga…”

Pressing Lajos 2017. október 20-án tartott, a Hamvas Béla Alapítvány által megrendezett előadása áttekinti Hamvas jógával kapcsolatos legfontosabb értekezéseit, és összeveti azokat a témára vonatkozó mai ismereteinkkel.

 

Tibeti misztériumok

Hamvas Bélát spirituális érzékenysége nyitottá tette a világ nagy szellemi hagyományaira. Számos művében találunk a buddhizmus és különösen az indiai védikus tanok által inspirált gondolatokat. Az egyik legérdekesebb, keleti vallásokkal foglalkozó kötete az 1944-ben megjelent Tibeti misztériumok, amely a tibeti bön és a gyémántút buddizmus kultuszaiba és meditációs módszereibe nyújt bepillantást néhány bizonytalan eredetű fordításon és a szerző bevezető tanulmányán keresztül.

A mű még a tibeti exodus előtt íródott, amikor igen kevés hiteles ismeret állt rendelkezésre ezekről a tanokról. A mozaik hiányzó elemeit a nyugati szerzők sokszor ismertebb hagyományokon alapuló spekulációkkal és misztikus elképzelésekkel próbálták kitölteni. A könyv megjelenése óta eltelt több mint 70 évben a tibeti buddhizmus tanai nyugaton is eltedtek, szent iratait lefordították, és ma már számos tibeti láma működik Európában e tanok autentikus forrásaként. A Hamvas Béla Alapítvány által megrendezett előadás a szerző kötetében szereplő néhány érdekes “misztériumot” vesz vizsgálat alá, s feltárja ezek jelentését a buddhizmusra vonatkozó mai ismereteink fényében.

 

 

Webáruház készítés
simplepay_hu